Solving Unit Rate Problems

Learn a strategy for solving unit rate problems in this Math Shorts video.

Please visit the PBS LearningMedia library to access the supplementary learning materials included with this video.

This video was made for the PBS LearningMedia library, thanks to a generous grant from the Corporation for Public Broadcasting. It was produced in collaboration with Utah Education Network.

Common Core State Standards: CCSS.Math.Content.6.RP.A.3b (Grade 6): Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?

Love our educational videos? Never miss another one.

Sign up to receive our latest videos in your inbox. (we never spam!)